XIV Zlot Szkół i Klubów im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości

Dnia 21 września w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbył się XIV  Wojewódzki Zlot Szkół  i Klubów  ,,W gościnie u przyjaciół”.

Uroczystość rozpoczęła się krótką częścią artystyczną przygotowaną przez gospodarzy, następnie zaproszonych gości przywitał dyrektor szkoły, który zaprosił wszystkich uczestników Zlotu do wzięcia udziału w przygotowanym programie. Na początek wszyscy uczestnicy Zlotu przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich kompanii pakoskiej. Następnie uczestnicy udali się do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można było obejrzeć ciekawą makietę Kalwarii Pakoskiej (drugiej po Kalwarii Zebrzydowskiej, najbardziej znanej w Polsce) oraz pokaz musztry przygotowanej przez uczniów ze szkoły w Kościelcu.

Dalsza część programu to marsz na orientację dla młodzieży, a dla opiekunów spacer kalwaryjskimi dróżkami i wymiana doświadczeń na temat pracy w młodzieżowych klubach TPPW. Marsz na orientację prowadził miejscami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim. Uczniowie musieli też zmierzyć się z licznym zadaniami. Zespół z naszej szkoły w składzie: Martyna Głowacka, Oliwia Głowska i Kaja Grzechowiak zdobył czwarte miejsce. Po odbytym marszu obiad, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy Zlotu, smakował wyśmienicie. Na zakończenie Zlotu odbyło się wręczanie nagród i upominków. Został również rozstrzygnięty konkurs na plakat związany z 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Plakaty zostały wcześniej wykonane w szkołach. Nasz plakat przygotowała Wiktoria z klasy 3d.W czasie spotkania ,,W gościnie u przyjaciół” panowała bardzo miła, serdeczna atmosfera. Zlot w roku 100- lecia Powstania Wielkopolskiego pozostanie w naszej pamięci. Został też uwieczniony na licznych fotografiach. Opiekunem w czasie tego zlotu była pani Janina Pomin.

Tekst: Janina Pomin