Poznajemy historię Pałuk

7 czerwca 2016 roku klasy II e i I d wraz z wychowawczyniami Panią Małgorzatą Meissner i Alicją Szostak wyruszyły na wycieczkę krajoznawczą Szlakiem Piastowskim.

Ciuchcią Żnińską uczniowie dojechali do Muzeum Kolejki Wąskotorowej i zamku w Wenecji. Po tym wyjątkowym miejscu oprowadzał dzieci pan przewodnik, który gwarą pałucką, w dowcipny sposób opowiadał o pierwszych kolejach. Następnie mali wycieczkowicze mogli usłyszeć ciekawą legendę o Krwawym Diable Weneckim oraz zwiedzić ruiny zamku weneckiego. Kolejnym etapem podróży był rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Tam pani przewodniczka opowiedziała o życiu pierwszych osadników. Dzieci zobaczyły typową chatę pałucką, zwiedziły gród sprzed ponad 2700 lat, mogły strzelać z łuku oraz obejrzeć zwierzęta, które wówczas hodowali ludzie. Były to koniki polne, owce wrzosówki, kozy i bydło pierwotne czerwone. Uczniowie zobaczyli również wykopaliska archeologiczne. Następnie odbyła się lekcja muzealna, na której dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstawały szklane paciorki oraz skąd powędrowały na nasz teren. Uczestnicy lepili z kawałków kolorowej modeliny i oczek mozaikowych paciorki na wzór autentycznych zabytków. Własnoręcznie wykonany naszyjnik mogły zabrać na pamiątkę do domu. Ostatnim etapem wycieczki był rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Dzieci zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły szczęśliwie do domu.

Tekst: Alicja Szostak