Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki

Logo szkoły

ul. Szkolna 8

88-430 Janowiec Wielkopolski

Tel.: (52) 302-30-72

 

2014/2015

Samorząd Uczniowski


Samorząd Uczniowski jest organizacją działającą na rzecz uczniów i zarządzaną przez uczniów. Jest jednym z organów szkoły. Tworzą go wszyscy uczniowie szkoły. Członkiem Samorządu Uczniowskiego stajemy się automatycznie w chwili przyjęcia do szkoły. Przestajemy nim być w momencie, gdy szkołę opuszczamy. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w życie szkoły – masz prawo wpływać na to, co się w niej dzieje. Działalność Samorządu Uczniowskiego jest właściwie nieograniczona.

 

 

RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 

Przewodnicząca – Karolina Kapczyńska

Zastępca przewodniczącej- łącznik ds. Pacholąt

Marta Karczewska

Zastępca przewodniczącej- łącznik ds. Sztubaków

Karolina Rozmarynowska

Sekretarze - Vanessa Rymer, Martyna Woźniak

Kronikarze – Marta Karczewska, Zuzanna Jędrzejczak

Skarbnik – Angelika Konieczka

 

Sekcja redakcyjna: Martyna Zielińska, Martyna Walendowska, Martyna Ogórkiewicz, Nicole Guziołek, Karolina Sikorska

 

Sekcja naukowa: Patrycja Nowak, Mariusz Zbylut, Oliwia Głowska, Martyna Krawczak, Julia Kurek, Kacper Filipiak

 

Sekcja kultury i rozrywki: Filip Kotecki, Miłosz Rolewski,  Kacper Poświata, Bartłomiej Błażejewski, Karolina Rozmarynowska, Aleksandra Mróz

 

Poczet sztandarowy I: Miłosz Rolewski,  Martyna Krawczak, Martyna Zielińska

 

Poczet Sztandarowy II: Kacper Filipiak, Martyna Walendowska,

Martyna Ogórkiewicz

 

Opiekunki Samorządu: Hanna Burchardt, Joanna Rurek

 

 

 

6 października rozpoczęła się całoroczna akcja  pomocy koleżeńskiej w nauce

,,Umiemi pomagam”.Za jej przebieg odpowiedzialni są przewodniczący klas, którzy na posiedzeniach  RSU przedstawiają sprawozdanie

z przebiegu akcji w swoich klasach.

 

W październiku za przebieg akcji ,,Bezpieczne i wesołe przerwy” odpowiedzialne są klasy piąte. Klasa V a opiekuje się klasami I a i I b, V b – I c i I e, a klasa V c sprawuje opiekę nad I d.

 

Gospodarze miesięcy

 

Październik VI c

Listopad VI b

Grudzień IV c

Styczeń V c

Luty V b

Marzec IV b

Kwiecień IV a

Maj VI a

Czerwiec V a

 

PAŹDZIERNIKOWE POSIEDZENIE RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


30 października br. odbyło się kolejne w tym roku szkolnym posiedzenie Rady Samorządu Uczniowskiego, na którym podsumowaliśmy pracę Samorządu Uczniowskiego w minionym miesiącu. Gościem posiedzenia był dyrektor szkoły pan Przemysław Kotula, który przybył na nasze zaproszenie. Pan dyrektor wysłuchał naszych propozycji dotyczących zmian w szkole i ustosunkował się do nich oraz odpowiedział wyczerpująco na nasze pytania. Pochwalił nas za profesjonalne przygotowanie spotkania. Mamy nadzieję, że tak jak zapewnił nas gość, przedstawione propozycje zostaną choć w części wcielone w życie szkoły. 



 

 

POMAGAMY KAMILOWI

W październiku nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej „SZKOŁO, POMÓŻ I TY”, która pomaga osobom niewidomym i niepełnosprawnym. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 17-letniemu Kamilowi Dominiakowi, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Kamil oprócz rehabilitacji potrzebuje sprzętu do edukacji – komputera obsługiwanego za pomocą gałek ocznych. Zakup tego sprzętu przewyższa możliwości finansowe rodziny chłopca, dlatego od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależeć będzie jego edukacja.

Zbiórka pieniędzy odbywa się poprzez nabycie przez uczniów, nauczycieli, personel, rodziców uczniów oraz przyjaciół szkoły cegiełek z pomocami naukowymi. Każdy może być posiadaczem dowolnej liczby cegiełek. Minimalna wartość jednej cegiełki to 1 zł.

Podczas pierwszego rozprowadzania cegiełek, które odbyło się 6 i 7 października br. uzyskaliśmy kwotę 190,60 zł. Szkoła nasza otrzymała podziękowanie – dyplom od fundacji za przyłączenie się do akcji z nadzieją na dalszą współpracę. Nadano nam też tytuł MECENASA FUNDACJI „POMÓŻ I TY”.

W dniach: 5,6,7 listopada br. wznawiamy sprzedaż cegiełek z pomocami z zakresu: j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, geografii, historii oraz kalendarzyki na rok 2015. Zapraszamy na II piętro podczas przerw międzylekcyjnych o godz. 11.35 i 12.30.

Sprzedaż cegiełek w październiku cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów.






 

WESOŁE I BEZPIECZNE PRZERWY

 

W listopadzie za przebieg akcji odpowiedzialne są klasy czwarte. Klasa IV a opiekuje się klasą I a (zmiana ranna), klasa IV b klasami: I d (zmiana ranna), I b (zmiana popołudniowa), a klasa IV c klasami: I c (zmiana ranna), I e (zmiana popołudniowa).

 

Na zdjęciach klasa V a bawi się z pierwszakami w berka.



 

 

ZBIÓRKA OWOCÓW KASZTANOWCA

 

W dniach 3-17 października br. uczniowie 11 klas naszej szkoły przystąpili do zbiórki owoców kasztanowca. W zbiórkę tą włożyli bardzo dużo pracy. Liczył się każdy kilogram owoców. Łącznie zebraliśmy 494 kilogramy. Największą aktywnością wykazali się nasi najmłodsi koledzy i koleżanki. Klasa I c, której wychowawczynią jest pani Maria Napierała, zebrała aż 158 kg owoców, zdobywając w ten sposób I miejsce w zbiórce. II miejsce przypadło klasie I a (wychowawczyni pani Ewa Wiśniewska), która przyniosła 124,5 kg owoców. Na III miejscu znalazła się klasa II c (wychowawczyni pani Joanna Rurek), która zebrała 57,7 kg owoców.

Kolejne miejsca zajęły następujące klasy:

IV - klasa II a (43 kg), VIII - klasa I d (16,0 kg),

V - klasa IV a (27,4 kg), IX - klasa V a (12,9 kg),

VI - klasa VI b (26 kg), X - klasa II b (6,6 kg),

VII - klasa VI a (20,9 kg), XI - klasa IV c (1,0 kg).

Podczas zbiórki dużą pomocą służył nam woźny szkoły pan Marcin Mitko.

Zwycięskie klasy otrzymały dyplomy i drobne upominki, a pozostałe klasy podziękowania za aktywny udział w zbiórce.

DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY!

Środki finansowe ze sprzedaży owoców kasztanowca będą w pełni wykorzystane na działalność Samorządu Uczniowskiego, który przypomnijmy tworzą wszyscy uczniowie szkoły.

 

 




Zabawa na 102

 

Po uroczystości pasowania czwartoklasistów na Sztubaków uczniowie klas IV – VI bawili się wspólnie w świetlicy szkolnej na pierwszej w tym roku szkolnym dyskotece. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Filip Kotecki z klasy VI c, który przy pomocy pana woźnego wywiązał się doskonale ze swego zadania. W sklepiku zorganizowanym na czas trwania dyskoteki dzielnie radziły sobie: Oliwia Głowska z klasy V a, Martyna Zielińska z klasy VI c i Vanessa Rymer z klasy V c. Opiekę nad uczniami podczas zabawy pełnili wychowawcy klas IV – VI oraz panie opiekunki Samorządu Uczniowskiego Podczas tańców wszystkim dopisywał humor, o czym świadczą zdjęcia. Aż miło popatrzeć.

 

 

 

PAMIĘTAMY


W tygodniu poprzedzającym ŚWIĘTO ZMARŁYCH uczniowie klas II-VI wraz z wychowawcami odwiedzili groby zmarłych nauczycieli i innych pracowników naszej szkoły, które znajdują się na cmentarzach w Janowcu Wlkp., Kołdrąbiu i Łopiennie. Zapalając znicze w zadumie pochylaliśmy się nad grobami osób, które tworzą historię naszej szkoły. Warto o tym pamiętać.

 

 

 

Akcja „Oddaj zużyty telefon komórkowy” zakończona

 

14 listopada zakończyła się w naszej szkole zbiórka starych zużytych telefonów komórkowych, które przekazane zostaną do profesjonalnego recyklingu. Łącznie uczniowie zebrali 109 telefonów o łącznej wadze 7,420 kg. Klasy I-III przyniosły 54 telefony, a klasy IV-VI 55. W kategorii klas młodszych najlepsi ekolodzy są w klasie I a, którzy zebrali 23 telefony. W kategorii klas IV-VI rekordzistką została Karolina Kapczyńska z klasy VI c, która przyniosła aż 21 telefonów.

Oto szczegółowy wykaz oddanych telefonów komórkowych:

klasa I a – 23                                                   klasa  IV a – 7

klasa I c – 7                                                     klasa IV b – 10

klasa I d – 3                                                     klasa  V a – 1

klasa I e – 5                                                     klasa V c – 5

klasa  II a – 7                                                   klasa VI b – 2

klasa II c – 4                                                    klasa VI c – 30

klasa III b – 5

Gratulujemy uczniom i dziękujemy za aktywny udział w zbiórce. Dzięki takim postawom nasza planeta z roku na rok będzie czystsza i bezpieczniejsza.

Konkurs pod hasłem „Grzeczność na co dzień”

 

Członkowie Sekcji Naukowej Rady Samorządu Uczniowskiego wraz z gospodarzem miesiąca listopada – klasą VI b zapraszają uczniów do udziału w konkursie pod hasłem „Grzeczność na co dzień”. Celem konkursu jest propagowanie kulturalnego zachowania się oraz uczenie współdziałania w zespole klasowym. I etap konkursu to konkurs międzyklasowy, w którym biorą udział klasy II – VI w dwóch oddzielnych kategoriach: klasy II – III, klasy IV – VI.

Zadaniem uczniów danej klasy jest wspólne ułożenie ciekawego hasła promującego dobre zachowanie. Treść hasła należy zilustrować i złożyć do 21 listopada do opiekunek SU. W dniach 24 – 28 listopada prace będą eksponowane na korytarzach I i II piętra szkoły. W tym czasie klasy I – VI wybiorą spośród prac najciekawsze w swej kategorii (nie głosujemy na swoją pracę). Po dniu 28 listopada organizatorzy konkursu zbiorą wyniki głosowania. Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody niespodzianki.

II etap konkursu odbędzie się w okresie XII – V , który wyłoni „Mistrza Dobrych Manier” w kategoriach klas I- III, IV – VI. W tym czasie uczniowie pracują w klasach nad wcielaniem w życie dobrych manier. W maju uczniowie każdej klasy wyłonią spośród siebie uczennicę i ucznia, którzy wykazali się dobrym zachowaniem i będą walczyć o tytuł mistrza.

  

„GÓRA GROSZA”


Szkoła nasza po raz kolejny przystępuje do akcji „Góra Grosza” organizowanej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Celem akcji jest zebranie środków finansowych na rzecz dzieci z domów dziecka. Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub Twojej koleżance. Dla szkól , które zbiorą najwięcej pieniędzy minister przewidział cenne nagrody. Zbiórka trwa od 24 listopada do 5 grudnia br. Zbieramy wszystkie monety w swoich klasach, następnie przeliczamy je i przekazujemy do opiekunek SU.



 

Ważne święta


 

20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ustanowienie przez  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej takiego dnia ma na celu uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć jak z nich korzystać. W tym dniu także w naszej szkole podczas lekcji i innych zajęć uczniowie mieli okazję uczestniczenia w ciekawych  inicjatywach i rozmowach na temat praw dziecka i ich potrzeb.

 

21 listopada był Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień. To święto ma na celu przypomnieć wszystkim, by być życzliwym dla każdego i to nie tylko 21 listopada, ale każdego dnia. Często wystarczy zwyczajny uśmiech, podanie dłoni, miły gest i słowo.

 

 

Mikołajki


 

Dzień 5 grudnia w naszej szkole będzie przebiegał pod hasłem Mikołajkowe Szaleństwo Czapkowe, Załóżmy w tym dniu mikołajkowe czapki. W wyznaczonych godzinach chętne klasy będą mogły wykonać wspólną mikołajkową fotografię, którą następnie będzie można obejrzeć w galerii zdjęć na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy.

 

 

Włącz się!


 

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zbiórce dla Schroniska Zwierząt w Gnieźnie. Schronisko potrzebuje: suchą karmę, mokrą karmę ( puszki, saszetki ), kaszę, ryż, makaron, a także miski dla psów i kotów. Zbiórka trwa do 17 grudnia. Wszystkie dary prosimy przynosić do sali nr 25 (do p. Karoliny Szybczyńskiej). W imieniu zwierząt dziękujemy.

 

AKCJA „GÓRA GROSZA” PODSUMOWANA


 

W naszej szkole zebraliśmy kwotę 964 zł 60 gr ( klasy I – III  673 zł 75 gr, klasy IV – VI 290 zł 85 gr ), na którą złożyło się przeszło 27 tysięcy monet. Prawie połowę z nich stanowiły monety 1 gr. Łączna waga zebranych pieniędzy to około 55 kg.

W kategorii klas I – III najwięcej pieniędzy zebrała klasa I c ( 123,52 zł, średnia na jednego ucznia to 5,15 zł ). Kolejne miejsca zajęły klasy: II c ( 57,80 zł, średnia 4,44 zł ), II a ( 82,26 zł, średnia 4,11 zł ). W kategorii klas IV – VI największą kwotę zebrała klasa IV a ( 95,91 zł, średnia 4,80 zł ), następnie klasa V b ( 44,29 zł, średnia 2,61 zł ) i klasa VI b ( 58,76 zł, średnia 2,55 zł ).

Klasom biorącym udział w akcji bardzo dziękujemy za duże zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy. Mamy nadzieję, że zebrane pieniądze spełnią choć część marzeń dzieci z domów dziecka.

 

 

SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT DZIĘKUJE

 

 

W zbiórce darów dla bezdomnych psów i kotów ze Schroniska Zwierząt w Gnieźnie zebraliśmy prawie 30 kilogramów karmy. Wśród  niej  znalazły  się:  12,2  kg mokrej  karmy, 8,8 kg suchej karmy,  2,5 kg ryżu, 4,5 kg kaszy, 1,6 kg makaronu. Przekazaliśmy też miskę, dwa koce, a także przysmaki dla zwierząt. Dary te z pewnością  ucieszyły niejedno bezdomne zwierzę. Pracownicy schroniska serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom za zaangażowanie, wsparcie i okazanie serca zwierzętom.


 

Szkolne Walentynki

 

W dniach poprzedzających Walentynki członkinie Rady Samorządu Uczniowskiego zorganizowały kiermasz własnoręcznie wykonanych kartek walentynkowych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pocztą walentynkową z kolei zajęły się uczennice z klasy V b. 13 lutego na każdym kroku w naszej szkole spotykaliśmy uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły ubranych na czerwono. Czerwonym strojem podkreśliliśmy obchody szkolnych Walentynek. Po południu odbyła się w świetlicy szkolnej dyskoteka, która przeplatana była konkursami: „wyszywaniem” walentynkowych serduszek, rozwiązywaniem walentynkowej krzyżówki, tańcami w parach na coraz mniejszych kawałkach gazet. Chętnych do udziału w konkursach było wielu, a emocji z tym związanych jeszcze więcej.














 

Dzień w spódniczce” i „Dzień w krawacie”


9 marca z okazji Dnia Kobiet obchodziliśmy w szkole „Dzień w spódniczce”. Kobiety i kobietki dumnie prezentowały swoje kreacje, a chłopcy z Samorządu Uczniowskiego obdarowywali je słodkościami. Panowie i chłopcy z kolei paradowali w krawatach 10 marca z okazji Dnia Mężczyzn. Dziewczęta także nie zapomniały o nich, składając słodkie życzenia.








 

Nie tylko tańce

 

17 kwietnia uczniowie klas IV-VI bawili się podczas szkolnej dyskoteki. Tańce przeplatane były zmaganiami śmiałków w turnieju „Jeden z dziewięciu” przygotowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Pytania turniejowe dotyczyły ogólnej wiedzy przyrodniczej. Większość z nich nie sprawiła uczestnikom problemów, a jeśli takie pojawiły się – odpowiedzi udzielała widownia. Szczęście podczas losowania pytań dopisywało Jakubowi Budzickiemu, który to ostatecznie został zwycięzcą i odebrał nagrodę książkową. Turniej z pewnością przyczynił się do ugruntowania wiedzy związanej z życiem na naszej planecie. Atrakcją dyskoteki była też loteria, w której szczęściarze wygrali pyszne owoce. Chętni mogli wspomóc działalność fundacji „Pomóż i Ty” poprzez zakup cegiełek z pomocami naukowymi. Dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na rehabilitację i edukację 17-letniego Kamila Dominiaka, który od urodzenia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dyskoteka minęła w miłej i zgodnej atmosferze. Dziękujemy nauczycielom i panu woźnemu za zorganizowanie dyskoteki oraz opiekę nad nami.








 

II etap konkursu „Grzeczność na co dzień” rozstrzygnięty

 

18 maja przedstawiciele klas II i III, a 20 maja klas IV, V i VI rywalizowali o zdobycie tytułu Mistrzów Dobrych Manier podczas II etapu konkursu „Grzeczność na co dzień”. Drużyny musiały wykazać się znajomością zasad savoir - vivre’u udzielając odpowiedzi na liczne pytania, rozwiązując testy, odgrywając scenki oraz umiejętnościami praktycznymi: pakowaniem prezentów, układaniem zastawy stołowej. Zwycięzcą konkursu, a tym samym zdobywcą tytułu Mistrza Dobrych Manier w kategorii klas II – III została drużyna z klasy II a w składzie: Oliwia Woźniak, Hubert Woźniak. W kategorii klas IV – VI z kolei tytuł ten zdobyła drużyna z klasy V b w składzie: Nicole Guziołek, Łukasz Zimny. Organizatorki konkursu – Joanna Rurek i Hanna Burchardt mają nadzieję, że jego uczestnicy będą propagowali zasady dobrego wychowania i swym postępowaniem zachęcali innych do właściwego zachowania się w każdym miejscu i w każdej sytuacji, by żyć piękniej i lepiej w zgodzie ze sobą i innymi ludźmi.







 

Niezwykły Dzień Dziecka


 

W tym roku szkolnym obchody Dnia Dziecka były wyjątkowo długie. Rozpoczęliśmy je już w piątek – 29 maja wesołymi zabawami na Stadionie Miejskim. W niedzielę – 31 maja kontynuowaliśmy je podczas Pikniku Rodzinnego zorganizowanego na boisku szkolnym przez rodziców i nauczycieli. Z kolei 1 czerwca, mimo że był to już zwykły dzień szkolny, niebieskimi ubraniami podkreśliliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka – w naszej szkole dodatkowo nazwany „Dniem Smerfa”. Szczególnie pięknie w tym dniu prezentowali się uczniowie grupy Pacholąt wraz ze swymi wychowawczyniami.














Wybory Rady Samorządu Uczniowskiego


 

12 czerwca uczniowie klas III, IV i V wzięli udział w wyborach Rady Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2015/2016. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja składająca się z uczennic klas VI. Wyborcy zdecydowali , że w skład nowej rady weszli: Oliwia Głowska (V a), Wiktoria Górska (III a), Jakub Kapsa (V c), Edyta Karczewska (III a), Marta Kujawska (IV a), Julia Małecka (III b), Inga Muślewska (IV c), Natasza Niezgoda (IV c), Natalia Prus (III b), Vanessa Rymer (V c), Katarzyna Rzeźnik (IV a), Maja Wiśniewska (III b), Klaudia Wojtała (III a), Oliwia Woźniak (III a), Łukasz Zimny (V b). Członkowie nowej rady stanowisko nowej przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego powierzyli Vanessie Rymer. Zastępcami przewodniczącej zostały Oliwia Głowska i Marta Kujawska. Poczet sztandarowy tworzą: Jakub Kapsa, Inga Muślewska, Klaudia Wojtała.









  

Ostatnia dyskoteka

 

22 czerwca Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała ostatnią w tym roku szkolnym dyskotekę dla uczniów klas IV-VI. Zabawa przebiegała w miłej i zgodnej atmosferze. Podczas dyskoteki odbyła się też loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na działalność Samorządu Uczniowskiego w nowym roku szkolnym. Uczniowie klas VI żałowali, że dla nich była to ostatnia dyskoteka w murach szkoły podstawowej, którą już niedługo będą żegnać.