Przedstawienia profilaktyczne

21 października gościliśmy w naszej szkole Teatr „Kurtyna" z Krakowa. Aktorzy wystąpili w spektaklu edukacyjno-profilaktycznym pt.: „Kajtek szuka przyjaciela" dla klas I-III i „O jeden krok za daleko” dla uczniów klas IV-VI.

Bohaterem sztuki dla młodszych był Kajtek, chłopiec, który wobec swoich opiekunów i rówieśników był złośliwy, niemiły i skory do kłótni. Marzył o tym, aby wszyscy traktowali go jako kogoś wyjątkowego.

Przedstawienie oprócz tradycyjnych wartości scenicznych tj. zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, wciągnięcie widzów w interakcję przyniosła realizację ważnych elementów profilaktyki i edukacji m.in. profilaktyka uzależnień związanych z grami komputerowymi, edukacja emocjonalna - właściwe postępowanie w różnych  sytuacjach, profilaktyka zdrowego stylu życia.

Bohaterami przedstawienia dla starszych uczniów było dwóch chłopców (jeden chory na astmę) i jedna dziewczynka. Przemoc fizyczna i emocjonalna, zastraszanie i szykanowanie w Internecie – to narzędzia „terroru” jednego z bohaterów.

Przedstawiony spektakl niósł za sobą bardzo ważne przesłanie: „W sieci nie jesteśmy anonimowi. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie komputera. Internetowe wpisy mogą ranić bardziej niż słowa”. Zawsze musimy myśleć o tym, co może się stać gdy posuniemy się o jeden krok za daleko…

Aktorów nagrodzono gromkimi brawami.