Świetliczaki na polskich dróżkach

W dniach 2-3 czerwca odbyła się coroczna impreza świetlicowa „Noc Świetlika”.

Po raz dziewiąty Świetliczaki przybyły, by zintegrować się poprzez zabawę i wspólne zadania. Tym razem impreza pod hasłem „Na polskich dróżkach” obfitowała w wiele atrakcji. Jedną z nich byli zaproszeni goście, a zarazem uczestnicy - uczniowie Szkoły Podstawowej w Żernikach wraz z opiekunami (p. D. Woźniak, p. J. Wiśniewska). Gośćmi specjalnymi byli członkowie zespołu FOLK-ROM (w składzie: p. R. Bleja, p. J. Jurkowska, p. J. Kozłowska), którzy przybliżyli zebranym sztukę Pałuk. W tym celu pokazali elementy stroju pałuckiego, kilka sprzętów gospodarstwa domowego oraz zaśpiewali piosenki (dwie wspólnie z uczestnikami spotkania). Jako gość przybyła również pani E. Kozłowska, która omówiła i pokazała wyroby hafciarskie.

Po występie gości i zabawie integracyjnej nadszedł czas na zajęcia w wylosowanych grupach. Zadania, które były do wykonania miały różny stopień trudności. Pozwoliły one na „wędrowanie” po polskich dróżkach i poznanie takich miast jak: Kraków, Warszawa, Toruń, Poznań, Gdańsk. Najwięcej emocji dostarczyły podchody, które miały na celu poszukanie pamiątki z danego miasta. Po skończonych zadaniach wszyscy spotkali się przy ognisku, by upiec kiełbaski i pośpiewać. Zebranych zaskoczyło pojawienie się dwóch mężczyzn z grupy rekonstrukcyjnej „Słowian” w strojach wojów z tarczami i mieczami. Przedstawili oni scenę walki oraz opowiedzieli o tym, czym się zajmują. Jak zawsze, podczas Nocy Świetlika, był czas na zajęcia rekreacyjne na Orliku, na sali, a dla chętnych na oglądanie filmu w świetlicy. Rano, po wspólnym śniadaniu, wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

IX Noc Świetlika zakończyła się. Dzięki niej Świetliczaki nawiązały nowe znajomości i jeszcze bardziej zintegrowały się. Imprezę przygotowali wychowawcy świetlicy.

Tekst: Lidia Bała