Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada odbyły się w grupach wiekowych uroczyste apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na tle pięknej scenografii część artystyczną dla grupy Pacholąt wystawili uczniowie klasy III a pod kierunkiem wychowawczyni pani Marii Napierały.

Zasiadających na widowni uczniów zachwycił szczególnie taniec z flagami narodowymi i Orłem Białym, symbolizujący wielką determinację Polaków w walce o niepodległość ojczyzny. Dla grupy Sztubaków montaż słowno-muzyczny, mówiący o trudach rodaków w drodze do wolności, przygotowali wychowankowie pani Danuty Ratajczak - klasa V c. W grupie Żaków zadanie to przypadło klasie VII b - wychowankom pani Magdaleny Kasprzyk. Uczniowie w szczegółowy sposób przypomnieli historię odradzania się państwa polskiego. Zgromadzona publiczność doceniła pracę wszystkich artystów nagradzając ich gromkimi brawami. Podczas apeli uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali hymn narodowy, przyłączając się do kolejnej ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".

Apele prowadziły łączniczki ds. grup wiekowych: Agata Sieradzka, Iga Matczyńska, Aleksandra Wolna. Poczty sztandarowe tworzyli: Mateusz Szkatulski, Laura Chojnacka, Aleksandra Kotula oraz Adam Wrzesiński, Antonia Spychała, Zuzanna Zygaj. Gościem apelu w najmłodszej grupie był burmistrz Janowca Wielkopolskiego pan Leszek Grzeczka, który wręczył nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego. Tematyką konkursu był sprzeciw wobec spalania śmieci w domowych piecach. Z kolei w grupach Sztubaków i Żaków nauczyciele wychowania fizycznego, w towarzystwie pana dyrektora Mariusza Wysockiego, wręczyli medale zwycięzcom szkolnych biegów przełajowych.

11 listopada poczet sztandarowy szkoły wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego oraz dyrekcja szkoły uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Po mszy świętej zgromadzeni przeszli pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam wysłuchali okolicznościowych przemówień, odśpiewali hymn państwowy oraz "Rotę", a delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Tekst: Hanna Burchardt