Sto pytań do… pani strażak

ZW dniu 31 maja w świetlicy odbyło się kolejne spotkanie z ciekawym janowiecczaninem.

Tym razem zaproszenie przyjęła pani Bogumiła Duszyńska, która jest ochotnikiem w janowieckiej straży pożarnej. Warto wspomnieć, że jest jedyną w powiecie panią strażak. Przedstawiciele klas I-III zadawali mnóstwo pytań, a pani Duszyńska chętnie i wyczerpująco na nie odpowiadała. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele na temat wozów strażackich, ich wyposażenia, udzielania  pierwszej pomocy oraz tego, w jakich akcjach pani uczestniczyła i jak zostać strażakiem. Wielkie zdziwienie i zaciekawienie wywołał fakt, że pani może kierować wozem strażackim, a podczas akcji jest nawet dowódcą straży. Widać było, że ten temat wszystkich zainteresował.Pani Bogumiła Duszyńska za swój trud otrzymała odznaczenia: Wzorowy Strażak, Strażak Roku Powiatu, Złoty Hełm. Jest też ogólnopolskim sędzią zawodów strażackich. W drugiej części spotkania przewidziany był pokaz wozu strażackiego na boisku szkolnym. Niestety w chwili, gdy uczniowie mieli udać się przed szkołę, zawyła syrena. Strażacy odjechali, a wszyscy na własne oczy mogli zobaczyć, w jaki sposób odbywa się wezwanie strażaków do akcji. Być może po tak interesującym i udanym spotkaniu niektórzy z jego uczestników wstąpią w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. Pani strażak bardzo wszystkich do tego zachęcała, bo jak sama mówi-warto pomagać ludziom.

Lidia Bała