Śladami Mikołaja Kopernika

W piękny, słoneczny dzień, 9 czerwca 2017r. klasy IIIe i IId pod opieką p. M. Meissner i A. Szostak wybrały się na całodniową wycieczkę do Torunia.

Wyruszyliśmy o godz. 6. 30. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W tym interaktywnym centrum, promującym nowoczesną komunikację naukową, uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia badające zjawiska z różnych dziedzin nauki oraz świata przyrody. Następnie dotarliśmy do centrum miasta, gdzie przywitani zastaliśmy przez przewodnika, który zaprowadził nas do Planetarium. Tam obejrzeliśmy film popularno - astronomiczny o życiu Mikołaja Kopernika oraz zobaczyliśmy niebo nad wieżami Starego Miasta. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas konfiguracja planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy księżyca i zaćmienia. Po seansie poszliśmy na pyszny obiad do restauracji. Mieliśmy także czas na zakup pamiątek i lodów. Następnie udaliśmy się do Piernikarni ,,Pod Trzema Koronami”. Tam dzieci poznały historię pierników toruńskich i samodzielnie upiekły te smakołyki. O godz. 16.00 spotkaliśmy się z sympatycznym przewodnikiem przebranym w krzyżacki strój. My także ubraliśmy pelerynki zakonników. W pełnym rynsztunku udaliśmy się na miejski patrol. Przewodnik oprowadził nas po najważniejszych zabytkach Starego Miasta. Na zakończenie zostaliśmy przyjęci do Krzyżackiego Nowicjatu i otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do Janowca.

Dziękujemy rodzicom za wspaniałą pomoc w opiece nad dziećmi.

Tekst: Alicja Szostak