40 lecie nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki

12 października 2017 roku obchodziliśmy  Dzień Patrona.

Dokładnie 40 lat temu, w 1977 roku, odbyła się w naszej placówce wielka uroczystość nadania szkole  imienia Tadeusza Kościuszki. W rocznicę  tego wydarzenia cała szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej akademii. Na sali obecni też byli m.in. dawni dyrektorzy szkoły oraz trzy poczty sztandarowe. Jeden sztandar został wniesiony przez absolwentów naszej szkoły, którzy 40 lat temu również tworzyli poczet, drugi sztandar reprezentował tradycje Powstania Wielkopolskiego (takie imię nosiło Publiczne Gimnazjum w Janowcu Wlkp.), natomiast trzeci był niesiony przez uczniów dzisiejszej podstawówki.

Dyrektor szkoły, pan Przemysław Kotula, powitał  na początku uroczystości  wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców

i uczniów  oraz zaproszonych gości. W imieniu dawnego dyrektora placówki, pana Eligiusza Kucharskiego, przeczytał przemówienie, w którym przypomniał okoliczności  i wydarzenia  sprzed czterdziestu lat.

W czasie apelu przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przypomniała liczne konkursy i inicjatywy ku czci patrona, które przeprowadzono w szkole w ubiegłym roku szkolnym.  Następnie uczniowie klasy piątej pod opieką  pani Małgorzaty Jurskiej oraz uczennice  ze Studia Piosenki ,,Voice" pod opieką pani Moniki Blei zaprezentowali część artystyczną. Pozwoliła  ona  zebranym przenieść się w czasy  powstania kościuszkowskiego i przybliżyła życie oraz dokonania naszego patrona.  Młodzi recytatorzy wcielili się m.in. w role kosynierów, którzy walczyli pod  jego wodzą. Scenografia, przygotowana przez pana Sławomira Zguda,  tworzyła uroczysty, poważny nastrój.

Następnie zebrani wysłuchali przemówienia dyrektora szkoły oraz wystąpień zaproszonych gości. Głos zabrali m.in.:  przedstawiciel Starostwa Powiatowego p. Andrzej Hłond, przedstawiciel  Kujawsko – Pomorskiego Kuratorium Oświaty – starszy wizytator p. Grażyna Szymańska, burmistrz Janowca Wielkopolskiego p. Maciej Sobczak oraz przewodnicząca Rady Rodziców – pani Weronika Jędrzejczak. Dyrektor szkoły odebrał od zaproszonych gości podziękowania i słowa uznania za przygotowanie tak wyjątkowej uroczystości  oraz  gratulacje  i  kwiaty  –  w związku

z przypadającym 14 października  świętem  –  Dniem Edukacji Narodowej.

Tekst: Anna Szweda