Elementarz młodego Polaka

Konkurs szkolny ,,Elementarz młodego Polaka”  odbył się w piątek 1 grudnia w sali nr 52.

Przez wiele lat był on adresowany dla uczniów klas II gimnazjum, w tym roku zostali do niego zaproszeni również siódmoklasiści. Razem w konkursie wzięło więc udział 7 klas. Każda z nich była reprezentowana przez trzyosobową grupę.
Na początku uczestnicy konkursu przedstawili krótkie scenki z udziałem słynnych Polaków z różnych dziedzin: historii, sportu, literatury, nauki i muzyki. W klasie pojawili się wiec niezwykli rodacy, m. in. Mieszko I (w tej roli wystąpił Jeremiasz Głowacki z VII a), Adam Małysz (Rafał Kostrzewa z II c) czy polska lekkoatletka Anita Włodarczyk (Oliwia Głowska z II a). Ogromne wrażenie zrobiły występy Czesława Niemena, w którego rolę wcieliła się Kaja Grzechowiak z II b i Michała Szpaka (Julia Welzandt z VII c). Przez moment zebrani znaleźli się też w laboratorium Marii Skłodowskiej –Curie, którą bardzo przekonująco i naturalnie odegrała Martyna Jaskulska z VII b. Wywiady z tymi postaciami prezentowały ich sylwetki, życie i zasługi. Odpowiednie stroje, rekwizyty, nagrania muzyczne i pomysły sprawiły, że scenki nagradzane były dużymi brawami.
Kolejne zadania polegały na rozpoznawaniu na zdjęciach znanych polskich zabytków i zakątków oraz sławnych Polaków. W ostatniej konkurencji uczniowie musieli natomiast dokończyć różne polskie przysłowia.
Zmagania klas oceniała komisja w składzie: p. Maria Szybczyńska, p. Anna Szweda – organizator konkursu oraz Kacper Filipiak z II d gim. jako przedstawiciel SU. Pierwsze miejsce zdobyła klasa II c, drugie miejsce zajęła klasa II a, natomiast trzecie przypadło klasie VII c. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki – nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Celem konkursu ,,Elementarz młodego Polaka” było zachęcenie uczniów do poszerzania wiadomości o własnym kraju - jego kulturze, historii, osobliwościach oraz sprawdzenie tej wiedzy w konfrontacji z rówieśnikami.

Tekst: Anna Szweda