Święto szkoły

12 października 2012r. obchodziliśmy rocznicę nadania imienia szkole.  Już od 35 lat nosi ona imię Tadeusza Kościuszki. W tym dniu nie trzeba było przynosić książek, tylko długopis i śniadanie. Wszyscy przyszli na ósmą do swoich klas i tam odbyły się zajęcia z wychowawcami. Świętowaliśmy też Dzień Nauczyciela, więc w przerwy chodziliśmy i dawaliśmy nauczycielom kwiaty oraz składaliśmy życzenia.

O 8.30, na apelu dla klas młodszych,  pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów. Na drugiej godzinie odbyły się klasowe konkursy wiedzy o Tadeuszu Kościuszce. Reprezentanci dwóch najlepszych klas przeszli do finału. Po konkursie wszyscy poszli na apel, który się odbył na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Na początku była część artystyczna. Zaczęła się ona polonezem, który pięknie zatańczyli nasi koledzy i koleżanki. Potem na ekranie oglądaliśmy film opowiadający o Tadeuszu Kościuszce. Co jakiś czas zatrzymywano film i dzieci mówiły swoje role oraz śpiewały piosenki. W pewnej chwili weszła grupa grająca na flażoletach i bębenku. Następnie złożono kwiaty przy popiersiu Tadeusza Kościuszki.

Po apelu został rozstrzygnięty konkurs wiedzy o Patronie. Do finału zakwalifikowały się trzyosobowe reprezentacje uczniów z klas VI b i IVb. Było sześć konkurencji. Konkurs prowadził pan Adam Lubawy. Grupy losowały pytania oraz wykonywały zadania praktyczne, np.  zbudowanie najwyższego fortu z kart, przebicie balonów, ułożenie wydarzeń w kolejności chronologicznej. Wygrała klasa VI b. Dostała ona nagrodę-  sto złotych na potrzeby klasy.

Po konkursie było przyjęcie czwartoklasistów do grupy wiekowej Sztubaków. Przygotowała je klasa V a z wychowawcą- panem Adamem Lubawym.  Były różne próby i wyzwania. Najwięcej punktów zdobyła klasa IV b. Po apelu wszyscy rozeszli się do domów.

Dominika Tomczak

Dalsza część obchodów odbywała się w piątek po południu. Rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele św. Mikołaja w Janowcu Wlkp. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, poczty sztandarowe, pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły. Ks. proboszcz Andrzej Szczepaniak poświęcił nowy sztandar. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Tam, na sali gimnastycznej, powitano zaproszonych gości oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień. Po prezentacji sztandaru przedstawiciele rodziców przekazali go społeczności szkolnej. Reprezentanci uczniów złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Podziękowano też wszystkim sponsorom. Dyrektor szkoły, pan Sławomir Zgud, wręczył również statuetki „Tadeusza”. Otrzymali je w tym roku pan Mieczysław Stachowiak oraz Rada Rodziców. Na koniec zaprezentowano część artystyczną o Patronie.

Małgorzata Jurska