WIECZORNICA

10 stycznia o godz. 17.00 odbyła się w naszej szkole uroczysta wieczornica  poświęcona setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zgromadziła ona wielu zaproszonych gości, dyrekcję i  pracowników szkoły, uczniów oraz ich rodziców.  Wszystkich na początku przywitał dyrektor szkoły, pan Przemysław Kotula, podkreślając obecność trzech pocztów sztandarowych  na sali.

W pierwszej części uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu  zespołu „Voice” pod kierunkiem p. Moniki Blei. Następnie  zgromadzeni wysłuchali prelekcji historyka, pana Krzysztofa Konatowskiego – autora publikacji „Powstanie Wielkopolskie 1928-1919 w Janowcu i najbliższej okolicy”. Przybliżył on słuchaczom swoją pracę oraz znaczenie powstania na tle historii Polski. Spośród  zaproszonych gości głos zabrali m.in. burmistrz Janowca Wielkopolskiego - pan Leszek Grzeczka oraz pan Ryszard Zygaj - wieloletni dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich.

Uwieńczeniem uroczystości było niezwykłe widowisko taneczno – muzyczne przygotowane pod okiem pana Sławomira Zguda. Uczniowie klas gimnazjalnych i siódmoklasiści, dzięki wzruszającym piosenkom, układom scenicznym i rekwizytom,  zaprezentowali trudną historię naszej ojczyzny, w tym epizod powstańczy. Występ zakończyli  tańcem  z flagami narodowymi  symbolizującym  odzyskanie niepodległości  przez nasz kraj.

Podczas wieczornicy nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursów  dla uczniów o Powstaniu Wielkopolskim - ich laureaci odebrali z rąk organizatorów dyplomy i nagrody. Po zakończeniu uroczystościjej uczestnicy mogli oglądać wystawy o tematyce militarnej, m.in. dzięki zbiorom udostępnionym przez pana Adama Lubawego.

Tekst: Anna Szweda