3.14159265359

Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi.

Również w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Janowcu Wlkp. obchodzono Dzień Liczby Pi. Był to iście matematyczny dzień pełen ciekawostek i zadań z liczbą Pi. Od samego rana uczniowie klas szóstych podczas zajęć z matematyki prezentowali wyszukane ciekawostki dotyczące tej magicznej i wyjątkowej liczby.  Uczniowie świetnie bawili się w trakcie wykonywania zadań, ponadto dowiedzieli się, że Pi (π) jest stosunkiem długości obwodu okręgu do długości jego średnicy. Uczniowie również wykonali prace plastyczne polegające na udekorowaniu liczby Pi oraz wyszukiwaniu jak największej liczby wyrazów zawierającej cząstkę pi, np.: pierniki, pióro, piątek...

Taki dzień poszerzył wiadomości uczniów, dostarczył wiele emocji, ale przede wszystkim pobudził ciekawość poznawczą i zainteresowanie piękną, ale trudną dziedziną wiedzy, jaką jest matematyka. Liczba Pi na pewno zostanie w pamięci uczniów klas szóstych.

Tekst: Przemysław Duszyński