Wycieczka do Malborka

Dnia 10 maja 2019 r. 49 uczniów z klas Va, Vb i Ve pod opieką wychowawców p. Katarzyny Siwek, p. Aleksandry Wysockiej i p. Ilony Rapczyńskiejoraz p. Aliny Malickiej pojechało na wycieczkę do Malborka.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili tam zamek gotyckiwzniesiony przez zakon krzyżacki, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poznali historię zamku opowiedzianą przez przewodnika i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem zabudowań gospodarczych. Podziwiali też bogatą kolekcję bałtyckich bursztynów. Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zregenerowali siły w restauracji McDonald’s.  Pogoda dopisała, uczestnicy zadowoleni wrócili do Janowca Wlkp.

Tekst: Aleksandra Wysocka