BISKUPIN

19 września uczniowie klas IV a i III b wybrali się na wycieczkę do Biskupina.

Pierwszą z atrakcji była podróż kolejką wąskotorową ze stacją początkową w Żninie. Niezbyt „zawrotna” prędkość pozwoliła uczniom na podziwianie pałuckiego krajobrazu i dzikiej zwierzyny. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się na warsztaty z garncarstwa. Uczniowie mieli okazję uzupełnienia domowej zastawy o własnoręcznie ulepione naczynia. Uczestnicy wykonali też ozdoby z druciku na wzór znalezisk archeologicznych.

Z okazji jubileuszowego XXV Festynu Archeologicznego połączono wątki tematyczne z poprzednich edycji. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. walki wojowników wczesnośredniowiecznych, inscenizację pt. „Byli sobie ludzie – kultury na przestrzeni wieków”, proces budowy dymarki (dawny piec hutniczy) i wiele innych atrakcji. Czas spędzony w Biskupinie był świetną lekcją historii dzięki ciekawym opowieściom i objaśnieniom nauczyciela – p. Adama Lubawego.

Uczniami opiekowali się: Marta Kordzińska, Maria Napierała i Adam Lubawy.

Tekst: Marta Kordzińska