Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki

Logo szkoły

ul. Szkolna 8

88-430 Janowiec Wielkopolski

Tel.: (52) 302-30-72

 

Dzień Dziecka inny niż zwykle

  Tego roku Dzień Dziecka w naszej szkole uczciliśmy w sposób wyjątkowy. Uczniowie spędzili ten dzień pod opieką swoich wychowawców, którzy zaplanowali klasowe zabawy, wyjazdy i wyjścia. Rada Rodziców przeznaczyła środki finansowe dla każdej klasy, które wychowawcy wykorzystali, aby uatrakcyjnić to wyjątkowe święto. Ponadto, dzięki ogromnemu zaangażowaniu grupy nauczycieli, przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Dzień rozpoczął się od spotkania całej społeczności szkolnej na dziedzińcu szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz złożenie życzeń dzieciom w dniu ich święta przez Panią wicedyrektor Barbarę Maciejewska-Kapsę i Panią prezes Rady Rodziców Weronikę Jędrzejczak.

Podczas spotkania zaskoczenie uczniów było ogromne a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Powodem tego była niespodzianka jakiej w naszej szkole jeszcze nie było.  Specjalnie dla uczniów wystąpił jedyny i niepowtarzalny zespół wokalno-instrumentalno-teatralny w skład, którego weszli, na czele z Panem dyrektorem Przemysławem Kotulą, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji a mianowicie  Panie: Marzena Kochowicz-Sobkowiak, Katarzyna Dąbrowska, Halina Miazek, Halina Gryczka,  Joanna Rurek, Małgorzata Meissner, Danuta Ratajczak, Marta Kordzińska  Monika Bleja, Ewelina Marzec, Natalia Kozłowska, Ewelina Konieczna, Natalia Korycka, Karolina Szybczyńska i Marta Wolny oraz Panowie: Sebastian Macioszek, Jakub Meissner, Adam Lubawy, Marcin Mitko. Uczniowie bawili się doskonale podczas słuchania i oglądania przygotowanego programu artystycznego obfitującego w profesjonalne wykonania utworów muzycznych i pełną humoru inscenizację „Rzepki”. Z zadziwieniem i podziwem patrzyli na występujących specjalnie dla nich dorosłych. Oklaskom i salwom śmiechu nie było końca. Barwne postacie klaunów, w których na chwilę przeistoczyli się: Panie Hanna Burchardt i Anna Marciniak oraz Pan Przemysław Duszyński, a także deszcz baniek mydlanych dodatkowo sprawiały, że na chwilę przenieśliśmy się w magiczny świat zabawy.  Gromkie „Sto lat” odśpiewane przez dorosłych na zakończenie części artystycznej wzbudziło szczerą radość dzieci tych małych, większych i tych całkiem dużych.

Po pełnym pozytywnych emocji początku dnia zaprosiliśmy uczniów w podróż do „Gier i zabaw z naszego (dorosłych) dzieciństwa”. Na boisku szkolnym rozmieszczone były punkty, w których uczniowie, przy dużym zaangażowaniu i pomocy uczniów klasy VIII a wraz z wychowawczynią Panią Katarzyną Siwek, mogli spróbować swych sił np. w grze w kapsle czy w bile, skacząc w gumę, na skakance, w chłopka, czy wziąć udział w szalonym tańcu pod kierunkiem Pani Izabelli Jerzyńskiej.  Na odważnych czekały wrotki. Na artystów kolorowa kreda i boisko asfaltowe - aby w rezultacie powstało wspaniałe dzieło pt.: „Kolorowe marzenia”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się plenerowa foto budka, w której można było indywidualnie lub z przyjaciółmi i w szalonych stylizacjach zapozować do zdjęć. Nie zabrakło również ogniska, które gromadziło amatorów pieczonej kiełbasy. W trakcie zabaw uczniowie brali udział w konkursie „Każdy był kiedyś dzieckiem” polegającym na rozpoznawaniu, wśród umieszczonych na wystawie zdjęć z dzieciństwa, wizerunków nauczycieli i innych pracowników szkoły. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na apelach podsumowujących.  

To był bardzo udany dzień.

Po wyczerpującym czasie pandemii, trudach związanych z izolacją społeczną, trudnym roku szkolnym w którym odbudowywaliśmy pogubione relacje, przeżyliśmy dzień, który przypomniał jak miło jest być razem w szkole. Święto dzieci stało się świętem całej szkoły. Radość dzieci udzieliła się tego dnia wszystkim dorosłym, bo cytując słowa Janusza Korczaka „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

 Tekst: Barbara Maciejewska-Kapsa